Minimální důstojná mzda | Minimální důstojná mzda má umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným

Web Name: Minimální důstojná mzda | Minimální důstojná mzda má umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným

WebSite: http://www.dustojnamzda.cz

ID:299772

Keywords:

nit,umo,ejn,oby

Description:


Je normální jet jednou za rok na dovolenou?
Je v pořádku mít možnost z každé výplaty něco odložit?

Minimální důstojná mzda

0 Kč*

v Praze 0


Při inflaci za 1. čtvrtletí 2022:
33 909 Kč a 39 974 Kč pro Prahu

* hrubá mzda, data za rok 2021

Co to je minimální důstojná mzda?

Minimální důstojná mzda je odměna za práci za běžnou pracovní dobu, která pracujícím a jejich domácnostem poskytuje dostatek finančních prostředků k životu, který je většinou společnosti vnímaný jako určitý základní standard.

Musí umožňovat pokrýt náklady

na stravu a bydlení, ošacení, dopravu, zdravotní péči, vzdělání a volný čas a zaplatit další důležité potřeby včetně úspor pro případ neočekávaných okolností.

Má umožnit žít obyčejným, ale materiálně důstojným životem a cítit se plnohodnotným členem společnosti.

Proč je to důležité?

Nedostatek finančních prostředků může vést k tomu, že lidé:

upadají do dluhové pasti
v důsledku nízkých nebo chybějících finančních rezerv

jsou nuceni pracovat na úkor volného času,
s negativními dopady na zdraví a rodinný život

v důsledku dlouhodobě nejisté a stresující ekonomické situace
trpí zdravotními a dalšími problémy.

Číst více

Na to doplácíme jako společnost všichni.

Frustrace plynoucí z nejistoty a pocitu, že tyto problémy nikdo nevidí a neřeší, může vést ke ztrátě důvěry v současné politické uspořádání.

Ekonomická nejistota dopadá nerovnoměrně silně na obyvatele různých regionů. Nízká kupní síla jejich obyvatel má pak negativní dopady pro celkový rozvoj lokální ekonomiky.

Na nízké mzdy doplácí i veřejné rozpočty, ze kterých se u nejchudších skupin obyvatel kompenzují nízké mzdy prostřednictvím sociálních transferů.

Číst více

Co s tím?

Navrhujeme osm konkrétních kroků, prostřednictvím kterých lze přispět ke zlepšení příjmové situace v Česku:

I. zakotvení důstojného ohodnocení při veřejných zakázkách, v rámci opatření zelené transformace a v dalších dotačních programech a grantech;II. nastavení důstojných platových podmínek ve veřejné sféře;III. stanovování minimální standardů odměňování (minimálních a zaručených mezd) a nezabavitelné částky s přihlédnutím k důstojnému minimu;IV. daňová reforma zohledňující důstojný život;V. rozšíření nabídky bezplatných či dostupných veřejných služeb a základních komodit;VI. přibližování dávek nahrazujících mzdu důstojnému minimu; VII. adekvátní reakce na příchod uprchlíků z Ukrajiny zabraňující mzdovému dumpingu;VIII. další možnosti pro využití nástroje Minimální důstojné mzdy pro tlak na zvyšování mezd, platů a dalších příjmů

Jak jsme MDM spočítali?

Potraviny

Jde o výdaje za nákup potravin podle výživových doporučení. Dospělý pracující by měl mít kromě toho možnost stravování (obědů) v závodních nebo veřejných restauracích.

0 Kč měsíčně

Bydlení

Zahrnuje náklady za nájemné v bytě o přiměřené ploše včetně služeb a energií. Dvě částky reflektují rozdíly v cenách bydlení v Praze a ostatních městech v ČR. Pro plátce hypoték či vlastníky se počítá s totožnými měsíčními náklady.

0 Kč měsíčně
0 v Praze

Oblečení a obuv

Jde o výdaje na oblečení a obuv.

0 Kč měsíčně

Doprava

Zahrnuje náklady spojené s dojížďkou za prací, do školy a k obstarání běžných potřeb (nákupy, lékař) a výdaje na pořízení a provoz dopravních prostředků (automobil, motocykl, jízdní kolo).

0 Kč měsíčně

Telekomunikace

Jde o výdaje za mobilní tarif, pevné připojení k internetu a koncesionářské poplatky.

0 Kč měsíčně

Volný čas a vzdělávání

Zahrnuje náklady na průběžné vzdělávání, volnočasové aktivity (kulturní akce, sport, dětský kroužek…) a tuzemskou dovolenou.

0 Kč měsíčně

Zdraví a hygiena

Jedná se o výdaje za hygienické potřeby a náklady spojené se zdravím.

0 Kč měsíčně

Úspory

Jde o poměrnou část měsíčního příjmu odloženou stranou pro případ nečekaných výdajů nebo výpadků příjmu, o úspory na důchod a platbu dalších pojištění.

0 Kč měsíčně

Příběhy

„Zvládli jsme to, ale děti jako by ani neměly matku."

Martina, zdravotní sestra

Číst celý příběh

Martina je zdravotní sestra. Když zůstala s dětmi sama, nebyla je schopna uživit je jen z jedné výplaty, přestože jejich otec platil alimenty – byly totiž příliš nízké. Musela tak mít tři práce a nebylo na výlety ani na dovolené, základní věci a provoz domácnosti ale utáhnout dokázala. Pokud však její děti chtěly jet na tábor nebo se něco v domácnosti pokazilo, musela jí finančně vypomáhat máma. Když jí vytrhli zub, chodila šest let bez náhrady, protože na tu už jí nezbývalo a na žádné sociální dávky neměli nárok. „Zvládli jsme to, ale děti jako by ani neměly matku. Ta byla buď v práci, běhala kolem domácnosti nebo spala“, říká s již odrostlými dětmi dnes.

„Se dvěma pracemi koncem měsíce stejně na nule."

Jan, divadelní režisér

Číst celý příběh

Jan pracuje jako kmenový režisér velkého regionálního divadla a jako umělecký šéf nezávislé pražské scény v rozsahu dvou plných úvazků za dva platy odpovídající půl úvazku. S dvěma pracemi tedy celkem dosahuje zhruba průměrnou měsíční mzdu. Jenže vzhledem k tomu, že každá jeho práce je v jiném městě, má zároveň dvojnásobné výdaje na ubytování a cestovné. Na konci měsíce je tedy většinou stejně na nule. „Když mě potká neočekávaná finanční událost, jako je pracovní neschopnost kvůli úrazu nebo rozbitý spotřebič, tak na ni zkrátka nemám“, konstatuje.

„Budu se asi muset zadlužit, i když vím, jaké to je riziko.“

Luboš, dělník v potravinářském průmyslu

Číst celý příběh

Luboš pracuje s manželkou v Praze na nejvyšších dělnických pozicích ve svém oboru. Součástí této práce jsou noční směny, vysoká zodpovědnost, práce s penězi, nepřetržitý provoz a stres. Pro letošní rok si vyjednali navýšení mezd, a mají tedy dohromady příjem 80 000 Kč hrubého. Přesto je pro ně vyjít s těmito penězi v Praze dost obtížné. Luboš podporuje svou matku, takže stranou se mu nepodaří dát ani korunu, a to ačkoli neplatí hypotéku ani nájem, ale jen poplatky ve vlastním. Do práce dojíždí 22 let starým autem a každý čtvrt rok s ním je v servisu, protože odejde některá součástka. „Ve starém autě se už necítím bezpečně, vozím v něm celou rodinu. Tak se asi budu muset zadlužit, i když vím, jaké je to v dnešní době riziko“, přiznává.

"Vysokoškolsky vzdělaná odbornice s praxí – a existenčními problémy."

Vendula, úřednice

Číst celý příběh

Vendula pracuje ve státní správě na vedoucí pozici s patnáctiletou praxí, přesto pravidelně řeší, jestli si může dovolit ke konci měsíce natankovat další nádrž do auta, nebo jestli jí před výplatou zbydou peníze na poslední víkendový nákup jídla. „Ekonomická situace mi nedovoluje v poklidu řešit mé zdravotní problémy, protože i sebekratší doba čerpání nemocenské je výrazným zásahem do příjmů, a vzhledem k zákazu podnikání pro státní zaměstnance nemám moc šancí vykrýt to jinými příjmy“, říká. Má nastavené dostatečně vysoké pravidelné zálohy za teplo a elektřinu, aby v žádném případě nedoplácela, přeplatky každý rok používala na úhradu dovolené. Teď se obává, že letos si ji už nebude moci dovolit. Hrozí se nenadálých situací, třeba toho, že nebude schopná delší dobu pracovat. „Jsem na to sice pojištěná, stačí ale třeba onemocnět z jiného důvodu, než který uzná pojišťovna, a jsem nahraná“. Uvědomuje si sice, že oproti stále se zhoršující situaci čím dál většího počtu lidí je na tom s vlastním bytem ještě relativně dobře. „Zároveň si ale opravdu nemyslím, že bych jako vysokoškolsky vzdělaná odbornice s dlouholetou praxí, bohatými zkušenostmi a vysokou pracovní angažovaností měla svou energii a elán věnovat řešení existenčních problémů“, konstatuje.

"Zaplatíme to, ale musíme to stáhnout z jídla nebo si odpustit boty."

Anna M., pečovatelka

Číst celý příběh

Pečovatelka Anna žije s dvěma dospívajícími dětmi v Praze, její manžel je chemik. Spolu si přijdou na čistou mzdu ve výši 38 000 Kč. Z těch manželé vždy obratem odevzdají bance 15 000 Kč na splátku hypotéky, dalších pět tisíc spolknou dětské kroužky, školné a internet, takže na jídlo a celý měsíční provoz zbude 18 000 Kč. Auto nemají a chytré mobily také ne, dovolenou řeší zdarma u babičky na chatě. S manželem si oba nosí do práce obědy z domova a na konci měsíce z výplaty neuspoří stejně vůbec nic. Pokud rodinu potká nečekaný výdaj, je to vždycky trochu průšvih. Třeba když všichni najednou potřebují zubaře, vyjde to na několik tisíc. „Zaplatíme to, ale musíme to stáhnout z jídla nebo si odpustit boty,“ říká Anna. Matka musela nedávno dětem odepřít očkování proti klíšťové encefalitidě a meningokoku.

"Nějakou úroveň mi zachraňuje jen ta druhá práce. Ale co za člověka se neuživí jednou prací?"

Naděžda K., učitelka

Číst celý příběh

Naděžda je učitelka na soukromé střední hotelové škole ve Zlíně, kde bere přibližně 21 000 Kč čistého. Finanční stabilitu si musí zajišťovat druhou prací – o víkendech doučuje dospělé na maturitu, občas pomáhá synům s účetnictvím ve firmě. Po rozvodu jí zbyl byt v družstevním vlastnictví, který taky spolkne dost prostředků. Nezbytnost druhé a někdy i třetí práce Nadě sráží mínění o sobě samé. „Nepřijdu si jako střední třída, nějakou úroveň mi zachraňuje jen ta druhá práce. Ale co za člověka se neuživí jednou prací?“

Kdo za tím stojí?

Za minimální důstojnou mzdou stojí nezávislá a neformální expertní platforma, která se nad konceptem a propočtem scházela od roku 2016.

Napsali o MDM

V české debatě je málo zdůrazňované, co to vlastně konkrétně znamená, že česká ekonomika je postavená na nízkých mzdách.

DVTV

Rozlišování skromnosti a chudoby je zásadní, pro jedno se totiž rozhodujeme dobrovolně a to druhé nemá zase se svobodnou volbou nic společného.

ČRo Plus

Zaměstnanci, kteří se úzkostlivě snaží každý měsíc vydělat co nejvíce peněz, se s mnohem menší pravděpodobností ozvou, když něco není v pořádku.

Deník N

Než nemožnost si něco koupit je pro udržování vlastní důstojnosti horší to vědomí, že víc už pracovat nelze a výplaty stále nestačí.

Respekt

Polovina lidí u nás minimální důstojnou mzdu nedostává. Ve větším počtu to jsou ženy, které vydělávají v průměru o pětinu méně než muži.

Česká televize

Důstojnost člověka nedefinují pouze příjmy, jsou ale stěžejní a mohou nepřímo ovlivnit i další, nemateriální atributy kvalitního života.

Respekt

„Na minimální důstojnou mzdu nedosáhnou nejen lidé s nízkou kvalifikací, ale ani lidé s vyšším vzděláním. Třeba řadoví úředníci a úřednice na radnicích, pracovníci v sociálních službách, ale také vysokoškolští učitelé a učitelky, divadelníci nebo filharmonici.“

Seznam Zprávy

„Nejčernější scénář vypadá tak, že vám přijde složenka na energie a vy na to nebudete mít. To je to hlavní riziko. Náklady rostou bez vztahu k vašim příjmům a vytváří tlak zvláště na lidi, kteří jsou pod úrovní minimální důstojné mzdy. Pro ně je to existenční riziko, které když není řešeno nějakou pomocí, tak si s tou situací prostě nemohou poradit.“

Podcast Kolaps

„Často slýcháme o důležitosti takzvané finanční gramotnosti, která by měla zamezit tomu, že si lidé budou brát nevýhodné půjčky nebo v nejhorším případě končit v exekucích. Je to určitě potřebná věc, jenže před všechny ty užitečné poučky je třeba předsunout, že nejdřív je zapotřebí mít dostatečnou sumu peněz, která pak rozvážnému hospodaření podléhá.

Český rozhlas Plus

Často kladené otázky

Jaký je rozdíl mezi důstojnou a minimální mzdou?

Minimální mzda je výsledkem politického vyjednávání mezi odbory, zaměstnavateli a státem. Minimální důstojná mzda se oproti tomu snaží vyčíslit, kolik by pracující museli vydělávat, aby byli schopni pokrýt výdaje, které jim zajistí základní materiální standard.

Dělá se to v zahraničí?

O podobné vyčíslení výše mezd v závislosti na výši výdajů se snaží již mnohde v zahraničí.

Nediktujete tím lidem, jak mají žít?

Pro potřeby výpočtu bylo nezbytné určit, co je u každé zmíněné výdajové kategorie základní standard, cílem nicméně není předepisovat, co by si lidé přesně ze mzdy měli či neměli pořizovat. Jde o to určit základní finanční rámec, kterým by měl jedinec, respektive domácnost disponovat. Je na každé domácnosti, za co mzdu ve výsledku utrácí.

Jak se s vaším požadavkem mají vyrovnat zaměstnavatelé, kteří by chtěli, ale nemohou platit svým zaměstnancům důstojnou mzdu?

Nezpochybňujeme, že někteří zaměstnavatelé skutečně mohou mít pádné důvody pro to, že nemohou platit vyšší mzdy. Nízké mzdy jsou koneckonců také důsledkem odpovídajícího nastavení celé ekonomiky. Nástroj minimální důstojné mzdy je tak také příspěvkem o debaty o tom, že ke zvyšování mezd na důstojnou úroveň bude potřeba i strukturálních reforem.

Nemohou důstojný život vést i lidé s málo penězi?

Ke kvalitnímu a naplněnému životu je jistě třeba víc než pouze důstojná výše příjmů – jde také například o zdraví a kvalitu vztahů či prostředí, ve kterém člověk žije.

Přesto hraje materiální otázka v současné společnosti centrální roli a může mít nepřímý vliv i na ostatní zmíněné aspekty kvalitního života – to když kvůli finanční tísni nezbývá na zdravé potraviny nebo zdravotní prevenci či když je napjatý rodinný rozpočet důvodem partnerských hádek.

Minimální mzdou nedefinujeme, co je důstojný život, ale upozorňujeme na určitou úroveň materiálního zabezpečení, která je pro pocit rovnocenného postavení ve společnosti podstatná.

Znamená to, že každý, kdo nemá důstojnou mzdu, žije nedůstojně?

V praxi mohou mít lidé různé možnosti a strategie jak nízké příjmy kompenzovat.

Někteří mají vlastní bydlení, což výrazně snižuje náklady. Nebo jde o domácnosti, kde má jeden z partnerů, častěji muž, vyšší příjem. Jindy mohou lidé ulevovat rodinnému rozpočtu například samozásobitelstvím. Další strategie ale mohou mít velmi negativní dopady, jako nutnost mít více zaměstnání nebo pracovat vysoké přesčasy. Problematická může být i ekonomická závislost na partnerovi, která v důsledku nízkých mezd vzniká.

Chcete to zavést jako legislativní opatření?

Cílem není zavedení vypočítané částky např. jako garantované minimální mzdy. Má sloužit jako argument do diskuze o výši mezd a dávek, případně jako dlouhodobý cíl, ke kterému se bude česká společnost různými cestami přibližovat. Může také sehrát roli jako argument pro zaměstnance, odbory i zaměstnavatele při vyjednávání o mzdách a platech.

Znamená to, že vypočítaná částka úplně stačí a vyšší mzdové požadavky jsou přehnané?

Vypočítaná částka představuje v mnoha ohledech skutečně pouze minimum u zcela běžných výdajů.

Nejsou v ní započítány jakékoli vyšší nároky. Nepočítá se ani s individuálními zvláštními potřebami či záhodnou udržitelnou, kvalitní či lokální spotřebou. Částka tedy v žádném případě nemá sloužit jako strop pro mzdové požadavky.

Co se bude s MDM dít dál?

Výpočet i odůvodnění jsou k dispozici všem, kteří se výší mezd v Česku zabývají, aby se MDM vžila jako hojně využívaný nástroj a argument. Expertní platforma bude částku každý rok aktualizovat dle vývoje výše zohledněných výdajů.

Poskytovatel webu NaZemi.cz   |   kód a ilustrace Aneta Camova 2019

TAGS:nit umo ejn oby

<<< Thank you for your visit >>>

Websites to related :
Bine ati venit! - Infinity

  Despre noiOferteNoutatiCarieraAfacerea taContactInfinity FashionAcest site foloseste cookie-uriSite-ul nostru utilizeaza fisiere de tip cookie pentru

AAF New Orleans | Uniting Advert

   Skip to main contentAAF New OrleansAboutAbout Ad ClubBoard of DirectorsPast PresidentsBylawsMember ResourcesMembership BenefitsVolunteerJob BoardSubm

Credit Union - Michigan - Commun

   Skip to Content The ATMsat our Milford andRoyal OakMember Centersare currently unavailable.

Southern Recognition Championshi

  "); } else { win._boomrl = function() { bootstrap(); }; if (win.addEventListener) { win.addEventListener("load", win._

Sturzen Furniture - Sayre & Towa

  Skip to main content.visually-hidden.focusable:focus { background: #fff; clip: auto !important; height: 80px !important; width: 150px !imp

BOOBY-MOVIES - Daily free big ti

   MY FREE BIG TIT CLIPS BOOBY-MOVIES FRIENDS MY FREE

Humor Foto's - De leukste sex fo

   Op humorfotos kan je de leukste maar ook de geilste fotos bekijken van funny sex films! En het allerleukste is dat je naast de foto`s ook de bij

Sexcam Community » Private Sexc

  Skip to contentToggle navigationALLEFrauenFetischPaareTS10€ GRATIS!✆ Telefonzugang anonymSexcam Community &raquo; Private Sexcams geiler Camgirls li

ᐅ AmateurCommunity.com - Privat

  ❤️ AmateurCommunity.com - Private Sexvideos von Porno Amateuer Darstellern hier bei uns in der Amateur Community ❤️Sexy Porno Amateure zeigen sich int

Saida Desilets &#8211; Ignite Yo

   HomeAboutArticlesEventsStoreProductsCoursesContactFAQShop Menu Dare Your DesireSign Up

ads

Hot Websites